Bez kategorii

Jak wybrać najlepszą ściółkę dla szynszyli? Porównanie ściółek

Czy wiesz, że nie tylko klatka, pokarm i poidełko są ważne dla dobrego samopoczucie Twojego szynszyla? Aby Twój pupil był zadowolony musisz wybrać podłoże, które zapewni mu komfort. Wcześniej nie miałeś szynszyla (czy innego gryzonia) i nie wiesz, jaka ściółka będzie dla niego odpowiednia? A może zauważyłeś, że dotychczas używana się nie sprawdza? Temat odpowiedniej ściółki dotyczy nie tylko bardzo wymagających szynszyli ale wszelkich zwierząt domowych takich jak świnki morskie, króliki, chomiki i inne gryzonie, ale również papugi, czy żółwie.

Szynszyla to bardzo czysty gryzoń. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w jednym, wydzielonym miejscu, z dala od terytorium jedzenia i spania. Mimo, że wybór podłoży dla gryzoni jest ogromny, to tylko nieliczne nadają się jako ściółka dla szynszyli.

Radzimy jak wybrać najlepszą ściółkę dla gryzoni

Dobre podłoże dla zwierząt to takie, które nie pyli, chłonie mocz i zapachy, wysusza odchody oraz nie uczula naszego zwierzaka. Wybierając ściółkę dla zwierząt należy brać pod uwagę takie kryteria jak : komfort, bezpieczeństwo i higiena.

Dzisiejszy rynek oferuje nam takie rodzaje ściółki jak:

TROCINY – mimo, że bardzo popularne, to jest to jeden z najmniej chłonnych materiałów. Z tego powodu nie sprawdza się u większych zwierząt. Natomiast małe gryzonie nie lubią trocin ze względu na to, że ranią sobie na nich łapki. Ze względu na ostrość krawędzi nie powinna być stosowana jako ściółka dla chomików szczególnie młodych. Ponadto trociny zbyt mocno zmielone mogą tworzyć chmurę pyłu , która podrażnia delikatne drogi oddechowe szynszyli.

ŚCIÓŁKA CELULOZOWA – stworzona z bardzo chłonnych włókien celulozy. Jest to produkt naturalny, przyjazny dla środowiska. Dużym atutem jest to, że ten rodzaj ściółki nie pyli się, więc jest świetną opcją dla alergików. Dobrze radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów. Ściółka celulozowa ma dobre opinie. Jest produktem w 100% biodegradowalnym.

ŚCIÓŁKA LNIANA – nie zawiera alergenów i jest bezpyłowa. Len doskonale pochłania wilgoć, ma także właściwości wiążące amoniak zawarty w moczu. Niestety nie jest produkem kontrolowanym na obecność grzybów i bakterii chorobotwórczych.

ŚCIÓŁKA KONOPNA – oczywiście ściółka taka nie ma nic wspólnego z narkotykami – nie powoduje u zwierząt stanu wzbudzenia. Dzięki naturalnej strukturze bardzo sprawnie chłonie wodę i zabija nieprzyjemne zapachy. Jest dobrze tolerowana przez zwierzęta ale uwaga – trzeba uważać na jej jakość. Na rynku dostępne są ściółki z konopi różnych jakości, a dobrze sprawdza się tylko ta najlepsza, a co za tym idzie – najdroższa.

KUKURYDZA – niestety jest to bardzo twarda ściółka. Wchłania ona mało cieczy, dlatego powinna być łączona z innymi rodzajami ściółek. Kaczany kukurydzy są bardzo twarde i ostre, więc chomik nie może sobie z nich zrobić przytulnego gniazda. Jedynym plusem jest zupełny brak pyłów.

KORA – wydaje się rozwiązaniem idealnym, ponieważ przypomina prawdziwe poszycie leśne, jest naturalna, miękka i pachnie „lasem”. Niestety ściółka z kory pyli podobnie jak trociny, a drobny pył może podrażnić nos i oczy zwierzęcia. Kora nie powinna być używana jako podstawowa ściółka, lecz jako dodatek w kącie klatki czy też w dużej misce.

ŚCIÓŁKI ZAPACHOWE – ich celem jest wniesienie świeżego zapachu do klatki ze zwierzęciem. Niestety taki zapach jest silny i nienaturalny, co przynosi skutek odwrotny do zamierzonego – drażni szynszyle (a także inne gryzonie) i nie pozwala im się orientować w terenie. Po drugie im bardziej ściółka ma nienaturalny zapach, tym bardziej zwierzęta „zaznaczają” swoje terytorium. Na pewno nie polecam tej ściółki dla szynszyli.

ŚCIÓŁKA DREWNIANA – jest uniwersalna, chłonna i naturalna. Ładnie pachnie, raczej nie powoduje alergii. Jest to ściółka mało pyląca, ponadto nie brudzi futerka i otoczenia. Jednak ściółka drewniana jest dość twarda, zaleca się jej dościelanie ściółką miększą np. słomą lub ściółką uzupełniającą.

GRANULAT ZE SŁOMY – jest to słoma poddana specjalnej obróbce. Ściółka granulowana ze słomy jest w 100% naturalna, bardzo chłonna i bezpieczna. Takie podłoże jest miękkie, sprężyste i higieniczne. Jest to produkt proekologiczny i ulega szybkiej biodegradacji po wykorzystaniu. Można go kupić w grubszych granulkach oraz w wersji rozdrobnionej i odpylonej. Najlepiej sprawdzają się produkty takie jak Lectum Pets, którego każda partia produkcyjna jest badana laboratoryjnie. Taki naturalny, ale sprawdzony i bezpieczny produkt to najlepsza ściółka dla szynszyli.

ŻWIREK SILIKONOWY – zdecydowanie nie polecany. Mimo, że ściółka z granulek silikonowych jest bardzo chłonna i świetnie zabija zapach moczu i amoniaku, to skleja się, ma niewiele wspólnego z naturalnością, to może być niebezpieczny! Zjedzenie granulki ściółki silikonowej może przyczynić się do zatrucia gryzonia.

Cechy najlepszej ściółki dla szynszyli

Rodzajów ściółki dla gryzoni, czy w ogóle zwierząt jest naprawdę sporo ale i klienci mają coraz to większe wymagania. Szukają produktów nowoczesnych ale i bezpiecznych, a także szybkich i łatwych w użyciu.

Pamiętajmy, aby wybierać produkty:

Naturalne -naturalne ściółki bez jakichkolwiek dodatków i spoiw, które mogłyby przyczynić się do wywołania alergii lub problemów skórnych naszego pupila. Zdarzają się zwierzęta, które lubią ściółkę podjadać, więc tym bardziej istotny jest fakt żeby była ona w 100 % naturalna.

Wysoko chłonące – produkty o dużej chłonności, nie tylko zniwelują zapach amoniaku ale także oszczędzą nam pracy w postaci konieczności częstej wymiany ściółki. Ściółka, która jest dobrze chłonna nie zbryla się. Poprzez to, że szybko chłonie płyny, rozpada się i nie ma konieczności wymiany całości podłoża, a jedynie danego kawałka.

Nie pylące – zwróćmy uwagę, by wybierać ściółkę, która została poddana procesom odpylania, dzięki czemu jest wolna od pyłu. Mamy wówczas niemal 100 % pewność, że takie podłoże nie podrażni dróg oddechowych naszego pupila.

O odpowiednio dobranym kształcie – pamiętajmy, że każdy gryzoń ma inne łapki. Jedne będą wolałby produkty o grubszej i twardszej strukturze, a inne (np. szynszyle) lepiej poczują się na ściółce drobniejszej i delikatniejszej. Jest to istotna kwestia, ponieważ źle dobrany kształt może doprowadzić do zapalenia opuszków.

Bezpieczne – czyli pozbawione bakterii, grzybów i pleśni. Takie atuty mają ściółki poddawane obróbce termicznej – wysokie temperatury zabijają ewentualne bakterie. Dodatkowym plusem będzie kupowanie ściółki od producentów, którzy wykonują badania swoich produktów takich jak Lectum Pets w specjalnych laboratoriach.

Podobne wpisy

Napisz komentarz

88 − = 82