Bez kategorii

Czemu ważna jest jakość pelletu drzewnego?

Czego można się spodziewać po używaniu pelletu drzewnego?

To proste – czyste spalanie i ekonomiczne ogrzewanie domu. Pellet drzewny to dużo bardziej ekologiczny wybór niż węgiel i dużo wygodniejszy niż palenie drewnem.

Ogrzewanie pelletem drzewnym jest wygodne i ekologiczne wtedy, gdy wybierzemy optymalny jakościowo pellet. Dobry pellet to mniejsze zużycie, mniej popiołu a w rezultacie mniej pracy i lepszy rachunek ekonomiczny.

Różnice w pellecie zaczynają się od jakości drewna użytego do ich produkcji. Najlepsze jest czyste i suche drewno zawierające niewiele lub nie zawierające kory i zanieczyszczeń lakierami, laminatami itp. Czyli najlepiej jeżeli jest to pellet drzewny wykonany z drewna pochodzącego z pierwotnej obróbki drewna a nie z recyklingu mebli, płyt meblowych, budowlanych, OSB itp. Takie drewno nie powinno zawierać środków chemicznych konserwujących je, bo wytwarzają one przy spalaniu niebezpieczne substancje.
Przykładem dobrego peletu o optymalnej jakości do ceny jest Holzpellets. Do jego produkcji pozyskiwane jest selekcjonowane, suche drewno najwyższej jakości. Atutem Holzpellets jest bardzo dobra powtarzalność produktu, wysoka wartość opałowa i rzeczywiście bardzo niska zawartość popiołu.

Dlaczego niektóre pellety drzewne są dużo tańsze?

Pellety niższej jakości są wykonane z mieszanki gorszej jakości materiału (drewno, płyty OSB, płyty laminowane, konserwowane drewno budowlane itp.) i mają wyższy procent drobnych cząstek. Mogą powodować zacinanie się w zbiorniku pieca i spalać się nieefektywnie, wytwarzając mniej ciepła i pozostawiając więcej popiołu.

Prosty test jakości pelletu możemy przeprowadzić w szklance zalewając łyżkę pelletu wodą. Po chwili pellet się rozwarstwi i będziemy mogli zobaczyć, czy nie zawiera drobinek plastiku, piasku i innych zanieczyszczeń. Jeżeli pellet nie będzie się chciał rozpuścić , może to oznaczać, że do produkcji użyto płyt zawierających kleje i lakiery albo dodano je podczas produkcji. Dobrej jakości drewno nie wymaga żadnych lepiszczy, żeby uformować pellet.

Czy tylko jasny pellet jest wysokiej jakości?

Często mówi się, że dobrej jakości pellet drzewny ma kolor jasnego drewna. Jest w tym trochę prawdy.

Pellet drzewny powinien być wykonany z trocin, czyli z drewna. Jeśli widzisz w środku drobne kawałki innych materiałów (piasku, plastiku, itp.), to z pewnością znak, że nie mamy dobrej jakości pelletu. W tym sensie kolor granulatu ma znaczenie. Ponadto najlepszy pellet jest produkowany z drewna pozbawionego kory, ponieważ kora zawiera zanieczyszczenia piaskiem i inaczej się spala.

Kolor pelletu zależy również od rodzaju drewna użytego do produkcji. Orzech, wiśnia, kasztan i dąb mają znacznie ciemniejszy kolor niż sosna czy brzoza. Trudno więc oczekiwać, że z ciemnych gatunków drewna uzyskamy równie jasny pellet jak z brzozy, choć jego właściwości będą takie same. Bardzo często drewno różni się kolorem w obrębie jednego gatunku. Dlatego nawet od tego samego producenta dwie partie pelletu nie muszą być w dokładnie tym samym kolorze. Kolor pelletu może się różnić w zależności od danej partii produkcyjnej, bez wpływu na jego jakość.

Przetestuj Holzpellets – teraz taniej!

Do końca października masz szansę kupić i przetestować nasz pellet drzewny najwyższej jakości Holzpellets w niższej cenie. Promocja za wczesny zakup to opust 10% na wszystkie produkty opałowe na hotfarm.pl Wysyłamy kurierem nawet po 1 worku, żebyście Państow mogli przetestować i mieć pewność wysokiej jakości produktu, zanim zdecydujecie się Państwo na pełne zaopatrzenie na zimę.

Podobne wpisy

Napisz komentarz

9 + 1 =