Jak ograniczyć straty nasion rzepaku?!

Jak ograniczyć straty nasion rzepaku?!

Bez ochrony chemicznej rzepaku moglibyśmy stracić 30–40% plonu nasion. Dokładnie tyle samo możemy stracić na etapie zbioru nasion przez niedokładnie wyregulowany kombajn (100-450kg). Pękanie łuszczyn jest naturalną cechą rzepaku i prowadzi do samoosypywania się nasion.

Najbardziej krytycznym okresem dla rzepaku dotyczącym strat plonu nasion ze względu na podatność łuszczyn na pękanie jest faza pełnej dojrzałości nasion, gdy wilgotność łuszczyn wynosi poniżej 15%. Straty nasion rzepaku związane bezpośrednio z pękaniem łuszczyn wynoszą od 5–10% ale w przypadku przedłużenia się terminu zbioru straty te mogą być dużo większe. Przy długotrwałych opadach deszczu na przemian ze słoneczną pogodą stracić możemy około 20% plonu a przy intensywnych wiatrach nawet 30% nasion. Grad natomiast całkowicie może pozbawić nas plonu. 

Jednym ze sposobów ochrony plonów rzepaku przed osypywaniem jest hodowla odmian o zwiększonej odporności na ten czynnik. Hodowcy selekcjonują i wybierają mieszańce poprzez kombinacje genetyczne lepiej radzą sobie z tym zjawiskiem jednak w/w czynniki mogą i tak wystąpić. 

Zbioru dokonuje się przy pełnej dojrzałości nasion tzn., kiedy nasiona w łuszczynach znajdujących się na pędzie głównym mają wilgotność około 15% – są czarne z połyskiem, a w łuszczynach na rozgałęzieniach bocznych są w 90–95% całkowicie wybarwione. Dojrzałość pełną nasiona uzyskują zwykle ok. 10–15 dni po dojrzałości technicznej. 

Łuszczyny przed pękaniem można zabezpieczyć preparatami określanymi mianem sklejaczy. Są to preparaty powstrzymujące naturalny proces pękania łuszczyn przez ich sklejenie elastyczną warstwą żywicy, przepuszczalną dla wody i gazów np. CLAISTER MAX. Preparat zaleca się stosować na ok. 3 tygodnie przed zbiorem w momencie, gdy większość łuszczyn ma kolor zielonkawożółty, łuszczyny są elastyczne, zginane w kształt litery U lekko pękają nie wyrzucając nasion (dojrzałość techniczna). Na łuszczynach potraktowanych sklejaczem wytwarza się elastyczna, wodoodporna membrana, ograniczająca wnikanie wody do wnętrza łuszczyn podczas deszczowej pogody, co zapobiega ich pękaniu. 

CLAISTER MAX

Naturalny polimer pochodzący z żywicy sosny amerykańskiej, łącząc się z naturalnym woskiem rośliny, tworzy bardzo silną powłokę na powierzchni łuszczyn rzepaku. Wytworzona w ten sposób błona zapobiega przedwczesnemu pękaniu łuszczyn i osypywaniu się nasion oraz dostawaniu się wody do wnętrza łuszczyny.

Stosując Claister Max, zyskujesz:

  • wydłużenie okresu bezpiecznych żniw
  • osiągnięcie maksymalnego potencjalnego plonu rośliny uprawnej w wyniku wzrostu w ostatnim okresie wegetacji
  • 15-25% więcej plonu w wyniku zmniejszonego osypywania nasion

Stosowanie Claister Max:

W okresie, gdy większość łuszczyn rzepaku i strąków grochu traci intensywnie zielony kolor (ok. 3 tygodnie przed zbiorem).

Dawkowanie:

  • 0,5 l/ha w 300 l wody lub w połączeniu z 3 l/ha zalecany glifosat + Claister Max 0,3 l/ha.

Wszystkie komentarze

    Zostaw odpowiedź