Dlaczego wapnujemy? Jak dzielimy nawozy wapniowe?
Dlaczego wapnujemy?
Jak dzielimy nawozy wapniowe?
Na dwa rodzaje – nawozy wapniowe tlenkowe i wapniowe węglanowe.
- Nawozy wapniowe tlenkowe powstają w wyniku prażenia/wypalania kamienia wapiennego i wyróżniają się szybkim , agresywnym i często krótkotrwałym działaniem.
W naszej ofercie posiadamy:
- tlenki wysokoreaktywne (te najmocniejsze) - zawierające czyste CaO – Oxyfertil 85%, Oxyfertil 90%
- tlenki częściowo zhydratyzowane , Ca(OH)2 (zdecydowanie mniej agresywne) – tlenek 60% luz z Trzuskawicy , oraz tlenek konfekcjonowany z Bukowa
- tlenki zawierające magnez , MgO, CaO – Oxyfertil 75/25
- Nawozy wapniowe węglanowe (zawierający CaCO3) - stosuje się tam gdzie gwałtowna zmiana odczynu podłoża nie jest konieczna. Działa wolniej aniżeli tlenek ale w sposób ciągły.
Węglany dzielimy na 3 podgrupy:
- kredy (CaCO3),
- wapienie (CaCO3)
- i dolomity CaMg(CO3)2
Nawozy węglanowe stanowią łagodniejszą formą wapnia. Możemy zastosować je na wszystkich rodzajach gleb. Najszybciej działającym nawozem węglanowym jest kreda nawozowa - najmłodszy i najbardziej miękki twór wapienny. Dolomity stosujemy na wszystkich glebach ubogich w magnez , stanowią one najtańsze źródło tego składnika.
Dlaczego kreda działa najszybciej?
Ponieważ jest najmłodszą geologicznie spośród dostępnych kopalin – czyli powstała najpóźniej i jej struktura jest amorficzna (nieskrystalizowana – podatna na działanie wody i kwasów glebowych). Poniżej zdjęcie, które przedstawia różnicę między powierzchnią kredy a np. węglanów z Wojcieszowa (struktura amorficzna i krystaliczna)
struktura amorficzna (kreda)
struktura krystaliczna
Powierzchnia kontaktu/styku struktury amorficznej z powierzchnią gleby jest znacznie większa aniżeli krystalicznej, stąd szybciej wchodzi w reakcję/ szybciej działa.
Co wpływa na szybkość działania nawozów wapniowych?
O tempie działania nawozu decyduje oprócz wieku kopaliny również stopnień rozdrobnienia (zmielenia) frakcji. Jeśli ma cząsteczki większe niż 2 mm, to jest mieszaniną złożoną z frakcji różnej wielkości – nie będzie efektywny i trzeba liczyć się z niską jego jakością. Znaczenie ma także twardość surowca. Najszybciej działają tlenki – tu stopień rozdrobnienia ma mniejsze znaczenie. Jony wapnia szybko powodują zobojętnienie jonów wodorowych występujących w roztworze glebowym, wypierając jony wodoru i glinu;
Szybko działają młode wapienie(kreda i jura), które są miękkie i bardziej porowate, przez co łatwiej rozpuszczalne. (zdjęcie powyżej)
Przykładowo: kreda jest najszybciej działającym (rozpuszczającym się) spośród nawozów węglanowych, ma cząsteczki mniejsze niż 0,147 mm (bez mechanicznego rozdrabniania), jej pylistość skutkuje zwiększeniem rozpuszczalności. Wolno działają nawozy pochodzące ze skał starszych – są bardziej twarde i muszą być bardzo drobno zmielone. Im bardziej rozdrobnione, tym wapń szybciej uwalniany jest do gleby i w większym stopniu dostępny dla roślin. Jednak nawet drobno zmielone (np. dolomit) trudniej przechodzą do roztworu glebowego niż pochodzące ze skał młodszych.
Cdn...
Wszystkie komentarze