Sucha dezynfekcja mat legowiskowych

    Szukając możliwości obniżenia LKS w mleku zbiorczym hodowcy przywiązują bardzo dużą wagę do leczenia i stosowanych specjalistycznych dodatków paszowych. Najczęściej jednak w przypadku wystąpienia mastitis podejmują leczenie, które często nie gwarantuje pełnej skuteczności. Podejmuje się próby oddzielania krów zakażonych i tych, które mogą być zakażone. Dojone są osobno krowy zdrowe, a chore często zasusza się by podjąć skuteczniejsze leczenie.

    Żeby prowadzić skuteczną profilaktykę zachorowań najlepiej jest połączyć elementy związane z zapobiegawczym żywieniem, stosowaniem szczepień przeciwko występującym w stadzie patogenom ( w tym autoszczepionki opracowane na podstawie szczepów wyizolowanych w danym stadzie) oraz o co bagatelizuje wiele gospodarstw jak najwyższy poziom higieny obiektów i zwierząt. Wśród przyczyn zapalenia wymienia i chorób racic na pierwszym miejscu jest środowisko w tym kluczowe, po czym zwierzęta chodzą i na czym leżą. W oborach wolnostanowiskowych zagrożenie wzajemnego zakażania się krów jest wzrasta, ze względu na to, że na tych samych stanowiskach mogą leżeć różne krowy. Źródłem początku infekcji, w takim przypadku, może być podłoże zanieczyszczone resztkami mleka innej krowy. Patogeny mogą wnikać do kanałów strzykowych i być rozprzestrzeniane przez racice.

Środek do suchej dezynfekcji Dekamix

    Skutecznym rozwiązaniem profilaktyki zakażeń jest stosowanie środków do suchej dezynfekcji, które spełniają 2 podstawowe funkcje – osuszają i utrzymują wysoki odczyn pH. Niska wilgotność i wysokie pH przeciwdziałają namnażaniu się drobnoustrojów. Bardzo dobrym środkiem do suchej dezynfekcji jest Dekamix, który utrzymuje pH nawet powyżej 12 a jednocześnie jest bezpieczny do stosowania w obecności zwierząt. Nadaje się do poprawy jakości materaca słomiano wapiennego lub jako posypka na maty i materace legowiskowe.

Sucha dezynfekcja i ściółka w jednym - CAMAG

    Ciekawym środkiem do suchej dezynfekcji jest Camag, który może być stosowany na matach i materacach gumowych zamiast sieczki słomianej i warstwy higienicznej. Co więcej nadaje się jako ściółka w boksach głębokich, lub do dezynfekcji materaców słomiano wapiennych. Jest bardziej uniwersalny w stosowaniu i pochłania więcej wody, ale utrzymuje nieznacznie niższy od Dekamix-u odczyn – pH 10. Dodatkowym atutem Camag-u jest miękkość i sprężystość, której nie zapewniają inne środki do suchej dezynfekcji. Camag jest mniej skoncentrowany, dzięki czemu łatwiej równomiernie rozprowadzić niewielkie dawki. Środek jest w pełni bezpieczny do stosowania w obecności zwierząt.

Higieniczne ściółki prefabrykowane Lectum

    Dobrą praktyką profilaktyczną jest również stosowanie prefabrykowanych higienicznych ściółek zarówno do głębokich boksów jak i do posypywania mat legowiskowych. Do takich zadań idealnie sprawdza się gotowe ściółki Lectum 6.6 do głębokich boksów i Lectum 6.1 do posypywania. Obie te ściółki spełniają te same wyśrubowane normy jakościowe zarówno jeśli chodzi o cechy fizyczne jak i mikrobiologię. Są one wykonane w 100% ze słomy zbożowej, która została zdezynfekowana wysoką temperaturą i dostosowana do oczekiwanej frakcji. Jest to najtańsze rozwiązanie poprawiające profilaktykę zachorowań i umożliwiające automatyzację podawanie i ograniczenie kosztów pracy związanych z przygotowywaniem słomy, siekaniem itd.

Porównanie środków do profilaktyki stanowisk legowiskowych:

Nazwa

Działanie dezynfekcyjne

Osuszanie

Przeznaczenie

Cena

Dekamix

+++++

pH 12

+

-materace słomiano wapienne,

-maty i materace legowiskowe

++

Camag

++++

ph 10

+++

-materace słomiano wapienne,

-głębokie boksy,

-maty i materace legowiskowe

+++

Lectum 6.1

+

poprzez osuszanie

+++++

-materace słomiano wapienne,

-maty i materace legowiskowe

+++++

Lectum 6.6

+

poprzez osuszanie

+++++

-głębokie boksy,

-do przygotowywania materaców słomiano wapiennych

+++++

     Pamiętajmy żeby regularnie stosować preparaty do suchej dezynfekcji szczególnie w oborach wolnostanowiskowych takie jak Camadg i Dekamix. Działają one nie tylko zwalczając patogeny ale również osuszając powierzchnię. To wszystko powoduje zmniejszenie ilości chorób i konieczności stosowania kosztownego leczenia. Jeżeli chcemy ograniczyć koszty pracy i zmniejszyć wilgotność legowisk i zapewnić sobie, że stosowany materiał ściółkowy nie zawiera drobnoustrojów chorobotwórczych stosujmy higieniczne ściółki Lectum 6.6 i Lectum 6.1

Mikołaj