Pellet drzewny stale zyskuje popularność w Polsce

Pellet drzewny to paliwo, które zyskuje na popularności w całej Europie i staje się coraz popularniejsze również w Polsce. Według danych IHB zużycie w UE wzrosło z ok 6mln.t w 2013r. do ponad 16 mln.t. w 2017r. W konsumpcji pelletu drzewnego na starym kontynencie przoduje Wielka Brytania (4,5 mln.t), Włochy (3,3mln.t), Dania (2,5 mln.t) i Holandia (2mln.t.)- dane z 2013r. O tym, że warto przestawić ogrzewanie domu na pellet świadczy bardzo duży udział zużycia w Europie na cele gospodarstw domowych i firmach 61,7% (2016).

Czemu pellet drzewny jest lepszym paliwem niż węgiel?

Pellet drzewny to sprasowane wióry lub trociny drzewne w kształcie walca o średnicy najczęściej 6 do 8mm. Dzięki temu, że to paliwo jest produkowane, a nie wydobywane, znacznie łatwiej jest osiągnąć wysoką, powtarzalną jakość. Opalanie dobrym pelletem drzewny np. HOLZPELLETS Premium jest podobne w obsłudze do ogrzewania gazem. Jeśli dysponujemy odpowiedniej wielkości zbiornikiem na pellet nie musimy się martwić o codzienną obsługę kotła i dosypywanie do niego paliwa. Automatyka sama steruje podawaniem paliwa i całym procesem spalania. Pellet drzewny ma między 0,5 a 1% popiołu w porównaniu do węgla kamiennego, który zawiera od 6% do 12% a słabszej jakości nawet do 20%. Ze spalenia pół tony pelletu drzewnego pozostanie nie więcej niż 2,5-5kg popiołu, dzięki temu opróżnianie popielnika odbywa się bardzo rzadko, w przeciwieństwie do spalania ekogoszku. Pellet drzewny ma również zdecydowanie niższą od węgla zawartość siarki i stałą, niska wilgotność ok 10%. Poza lepszymi od węgla parametrami, pellet drzewny jest paliwem odnawialnym, które wykorzystuje pozostałości po produkcji z przemysłu drzewnego, a to przyczynia się do zmniejszenia bilansu dwutlenku węgla w atmosferze.

Pellet drzewny to najlepszy wybór tam gdzie nie ma gazu.

W wielu rejonach w Polsce obszary wiejskie i obrzeża miast nie mają dostępu do sieci gazowej. Stosowanie ogrzewania gazowego staje się wtedy kłopotliwe, ze względu na konieczność przechowywania go w zbiornikach. Na małych drogich działkach ciężko jest znaleźć miejsce na zbiornik zgodne z przepisami i jednocześnie nie utrudniające użytkowania posesji. Czy jesteśmy wtedy skazani na ekogroszek, brudną kotłownie i dym z komina? Świetnym rozwiązaniem ogrzewania w takim wypadku jest pellet drzewny. Użytkowanie jest najbardziej bezobsługowe z paliw stałych i jednocześnie ekologiczne i tańsze od gazu. W wielu krajach o większej tradycji opalania pelletem stosowane są duże zbiorniki napełniane pelletem drzewnym wprost z cysterny. Takie rozwiązanie wymaga specjalistycznego sprzętu zarówno po stronie dostawcy pelletu jak i konsumenta, ale pozwala obsługiwać ogrzewanie w taki sam sposób jak paliwem ciekłym w zbiorniku. Taki zbiornik nie podlega kłopotliwym obostrzeniom prawnym jak zbiornik na gaz.

W związku z bardzo dobrymi parametrami, ekologią i przede wszystkim wygodą, nie dziwi rosnąca popularność pelletu drzewnego Unii Europejskiej a szczególnie w Polsce.

Mikołaj