Jakie odmiany kukurydzy posiać?

Wato się zastanowić jakie odmiany kukurydzy posiać, bo to szczególnie w trudniejszych latach może przełożyć się na opłacalność uprawy.

Miniony rok był dosyć trudny dla kukurydzy, jeśli chodzi o warunki rozwoju, ale ostatecznie sama uprawa tej rośliny okazała się w przeważającej części kraju opłacalna. Największe problemy agrotechniczne miały miejsce w czasie wschodów. W momencie optymalnego terminu siewu, a więc w okolicach 15–25 kwietnia, temperatura gleby była zbyt niska, aby wschody były szybkie i wyrównane, wskutek czego kukurydza bardzo się męczyła, wschody trwały czasami kilka tygodni, pojawiało się sporo luk w obsadzie, a część plantacji wymagała przesiania.  

jakie odmiany kukurydzy posiać

  Na szczęście pogoda w późniejszych etapach wegetacji była bardzo korzystna dla rozwoju kukurydzy. Praktycznie w całej Polsce nie brakowało wody oraz ciepłych dni i nocy, przez co rośliny bardzo szybko nadrobiły wiosenne zaległości. Chłodna wiosna, deszczowy koniec lata oraz jesień spowodowały, że w ubiegłym roku mieliśmy jednak przesunięte żniwa kukurydziane o ok. 3–4 tygodnie w porównaniu z poprzednimi latami. W wielu rejonach zbierana kukurydza plonowała wysoko, natomiast ziarno w momencie zbioru miało o kilka procent wyższą wilgotność. Na szczęście nie pojawiły się wrześniowe i październikowe przymrozki, dzięki czemu udało się zebrać przyzwoite plony o dojrzałości technologicznej ziarna (pomijając te rejony, w których nie można było zebrać kukurydzy ze względu na zastoiska wodne i brak możliwości wjazdu kombajnem).

 Przedstawiamy kilka propozycji odmian (..) które w ostatnich latach bardzo dobrze sprawdziły się w produkcji polowej oraz w oficjalnych badaniach COBORU. Mimo że dwa ostatnie sezony plonowania kukurydzy były dobre, powinniśmy pamiętać, że to nie w takich latach poznajemy prawdziwą wartość odmian. To właśnie w trudnych warunkach, kiedy mamy do czynienia z wieloma czynnikami stresowymi, najlepsze odmiany pokazują swoją siłę. Warto więc wracać z oceną odmian choćby do pamiętnego roku 2015, który był ekstremalnie suchy. Jako firma dbająca o interesy naszych klientów stawiamy przede wszystkim na odmiany zarejestrowane w Polsce, o sprawdzonym FAO i dostosowane do naszych warunków klimatyczno-glebowych, które uzyskały wpis do krajowego rejestru na podstawie bardzo wysokiego i regularnego poziomu plonowania.  

Potęga plonu w genetyce typu dent  

kukurydza kolba dent

Odmiana ES Meteorit została wpisana do polskiego rejestru w 2016 r. i należy do tak zwanej genetyki Tropical Dent hodowli Euralis. To mieszaniec o FAO 230–240, zatem ze względu na swoją wczesność może być z powodzeniem uprawiany praktycznie w całej Polsce, z wyjątkiem pasa północnego. Cechuje się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Genetyka Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych w 2015 r. ES Meteorit dał plon suchego ziarna o blisko 0,5 t wyższy w stosunku do odmian wzorcowych przy średniej wilgotności z pola 19,8%. Siejąc odmianę ES Meteorit, z jednej strony mamy więc pewność bardzo wysokich plonów o bardzo niskiej wilgotności, z drugiej natomiast możliwość terminowego siewu pszenicy w uprawie następczej.  

Flinty na trudne czasy

Prawdziwym liderem wśród mieszańców kukurydzy w doświadczeniach porejestrowych COBORU w 2015 r. była odmiana SY Rotango. To klasyczny mieszaniec o FAO 240 hodowli Syngenta z dorodnym, wyszkolonym ziarnem typu flint. Doskonale nadaje się do wczesnych siewów w nie do końca optymalnie nagrzaną glebę, ponieważ odmiana ta charakteryzuje się wyrównanymi wschodami oraz bardzo dobrym wigorem wiosennym. W doświadczeniach porejestrowych w 2015 r. odmiana SY Rotango plonowała na poziomie 107% wzorca, co przekłada się na zwyżkę plonu aż o 5,5 dt/ha w porównaniu ze średnią odmian. Był to wyraźnie najwyższy wynik plonowania spośród wszystkich odmian zarejestrowanych w Polsce w grupie średnio wczesnej. Odmiana SY Rotango doskonale poradziła sobie w tak trudnym i stresowym dla kukurydzy roku 2015 oraz potwierdziła swój wybitny potencjał plonotwórczy w kolejnych sezonach, zbierając bardzo dobre opinie od rolników, którzy jej zaufali i byli bardzo zadowoleni z osiąganych wydajności zbieranego plonu.  

kukurydza sy rotango

  Odmiana LG 30.273 o FAO 260 została zarejestrowana w 2015 r. w Polsce z najwyższym wynikiem plonu ziarna w grupie średnio późnej. LG 30.273 jest odmianą ziarnową, o generatywnym pokroju roślin zaprogramowanych na to, aby wydać jak najwyższy plon ziarna. Ma ziarno w typie flint/dent, dzięki czemu charakteryzuje się lepszym wzrostem początkowym w porównaniu z późniejszymi dentami, nie ustępując im pod względem potencjału plonotwórczego. Polecana jest na wszystkie typy gleb, na których uprawiana jest kukurydza, ponieważ świetnie poradzi sobie również w trudnych warunkach środowiskowych. Odmiana LG 30.273 jest odmianą w programie Hydraneo, czyli w projekcie firmy Limagrain, do którego kwalifikowane są odmiany o wysokiej tolerancji na suszę.    

kolba kukurydzy

Nowość dla każdego

W tym roku w ofercie (..) pojawiła się nowa odmiana o nazwie RGT Afixx o FAO 230. Mieszaniec ten bardzo dobrze radził sobie w doświadczeniach demo oraz w oficjalnych badaniach COBORU w ciągu ostatnich 3 lat. Odmiana plonowała wysoko i powtarzalnie, a wyróżniały ją takie cechy, jak: wyrównane wschody, szybki wigor wiosenny oraz dobra zdrowotność ziarna i całych roślin. Najwyższe wyniki w porównaniu z innymi odmianami RGT Afixx uzyskiwała w lokalizacjach, w których dominowały tak zwane słabsze stanowiska glebowe lub mozaiki. Na podstawie uzyskanych informacji z trzyletnich obserwacji możemy rekomendować odmianę RGT Afixx jako godnego następcę odmiany RGT Jogger, która w ostatnich latach zbierała bardzo dobre opinie w uprawie na ziarno i kiszonkę.   

Źródło: Aleksander Wysocki (Osadkowski SA) – „Agronom” nr 1/2018

Mikołaj